Zadbaj o rozwój dziecka. Postaw na budżet obywatelski

Dziecko potrzebuje bodźców, by się rozwijać i trzeba im ich dostarczać. Dobrym pomysłem jest chodzenie na plac zabaw. To miejsce, które pomaga nawiązywać kontakty społeczne, a także wpływa na koordynacje i rozwój intelektualny. Co jednak zrobić, kiedy w pobliżu nie ma miejsc, gdzie można by się wybrać z pociechą?

Jak załatwić plac zabaw?

Jeśli na twoim osiedlu nie ma placu, zabaw z prawdziwego zdarzenia, trzeba postarać się o to, by pozyskać na niego środki. Można postarać się o to, by taka inwestycję postawił zarządca danego terenu, np. administracja czy też gmina. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, można postawić na budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym. To przedsięwzięcie, które z powodzeniem działa w wielu miejscowościach. Co więcej, budżet obywatelski jest z roku na rok coraz popularniejszy. Początkowo mało kto słyszał o dodatkowych środkach, które można pozyskać. Obecnie jednak jest to zdecydowanie łatwiejsze. Budżet obywatelski jest wyczekiwany, a mieszkańcy wręcz nie mogą doczekać się, kiedy w ich okolicy powstanie nowa inwestycja. Ważne jest jednak, by dobrze pilnować terminów. Każda gmina rządzi się innymi prawami. Jest inna kwota do wykorzystania, inne dokumenty, które trzeba donieść, a także terminy. Trzeba wszystkiego pilnować, by potem nie mieć żadnych problemów. To bardzo ważne. Drobne niedopatrzenie może nas całkiem sporo kosztować. Warto więc rozważyć za i przeciw, by potem nie mieć żadnych problemów.

Poproś o pomoc zewnętrzne firmy

Na pierwszy rzut oka załatwienie formalności związanych z budową placów zabaw wydaje się bardzo skomplikowane. Trzeba wypełnić wniosek, dołączyć o niego kosztorys zgodny z wytycznymi przekazanymi przez gminę lub miasto. Czasem wymaga się załącznika w postaci projektu zagospodarowania przestrzennego, który musi zgadzać się z narzuconymi przez prawo budowlanymi wymogami. To wszystko na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowane. Z czasem jednak przestanie być już takim problemem. Można skorzystać z pomocy samych wykonawców, np. producentko placów zabaw, by wszystko dobrze załatwić. Może wydawać się to skomplikowane na pierwszy rzut oka, jednak w rzeczywistości wcale takie nie jest. Producenci placów zabaw są w stanie przygotować kosztorys zgodnie z wyznaczonymi procedurami i z uwzględnieniem ważniejszych kwestii. Jeśli nasz projekt wygra, firma będzie go realizowała, a tym samym będzie to dla niej oznaczało zarobek. Dobrze więc sięgnąć po czyjąś pomoc. Wtedy znacznie szybciej będzie można załatwić wszelkie formalności i zgarnąć budżet obywatelski.

Dodaj komentarz