Tata, dziecko i place zabaw

Rodzice często zmagają się z problemem podziału czasu opieki nad dzieckiem, a także czynności przy nim wykonywanych. Tradycyjny schemat, gdzie to mama cały czas miała być przy dziecku, a ojciec zarabiać na dom i ewentualnie czasem pobawić się z dzieckiem, czy pomóc mu w nauce odszedł do przeszłości. Dziś chcemy zmian.

Każde z rodziców jest ważne

Przyczyną tych zmian jest zapewne to, że dziś najczęściej oboje rodziców pracują, ponieważ utrzymanie domu z jednej pensji jest zbyt trudne, a także dlatego, że nowoczesna kobieta nie zawsze chce skupić całe swoje życie wokół wychowania dziecka i dbania o dom. Nie ma w tym nic złego, jednak stwarza to problemy, ponieważ należy dostosować społeczeństwo do tego, aby umożliwiało ono taką sytuację. Stąd właśnie wziął się popyt na przedszkola oraz prywatne opiekunki, ktoś musi zająć się dziećmi w czasie, gdy ich rodzice przebywają w miejscu pracy. To wpływa pozytywnie na dzieci, ponieważ mają okazję często spotykać się z rówieśnikami i wytwarzają w sobie odpowiednie zachowania społeczne. Problemem w wielu rodzinach stykało się jednak to, że pomimo, że pani domu również chodzi do pracy, zarabia pieniądze i ma swoje dodatkowe zajęcia to wszystkie edycyjne domowe obowiązki również są spychane na jej głowę. A przecież nie ma już ona tyle czasu na nie, co dawniej. Dlatego obowiązkami należy się dzielić.

Kto dziś idzie na spacer?

Taki podział może być powodem wielu kłótni i utarczek, jeśli nie zostanie wcześniej jasno określony. Ważne, aby obie strony zaakceptowały umowę i żadna z nich nie czuła się pokrzywdzona. Podzielić należy się też przyjemnościami, takimi, jak wyjścia na place zabaw z dziećmi. Można to robić wspólnie, jeśli starcza nam czasu, ale można też ustalić sobie miłe „dyżury”. W końcu spacery na place zabaw to świetna okazja na poznanie dziecka, na prowadzenie z nim rozmów, tłumaczenie zasad i po prostu na czas spędzony miło z dzieckiem, które widujemy coraz rzadziej, gdy przesiadujemy w pracy. Spisany podział obowiązków pozwoli nam na łatwiejszą komunikację i na swobodne wymaganie od siebie i od drugiej osoby. Jeśli mamy już starsze dziecko to również ono powinno mieć swój zakres obowiązków i partycypować w domowych pracach. Nauka pracowitości od najmłodszych lat przyniesie dobre efekty w przyszłości. Wyrobienie w sobie nawyku sprzątania zaowocuje tym, że zawsze będziemy w stanie znaleźć na nie czas.

Tata też się bawi

Czasami mamy obawiają się puścić samego ojca z dzieckiem na place zabaw, czy w inne miejsca. To zły nawyk. Zaufanie jest bardzo ważne, a przecież dziecko jest tak samo przywiązane do obojga rodziców i powinno spędzać czas z nimi wspólnie, ale też z każdym z osobna. Męskie wyprawy syna z ojcem to często jedne z najlepszych wspomnień chłopców, którzy już dorośli. Później przekładają je oni na własne rodziny, dzięki czemu budowane są kolejne doskonałe relacje tatusiów z dziećmi. Pamiętajmy także o tym, by wspólnie uzgadniać sprawy wychowawcze związane z dzieckiem, żeby nie zaprzeczać sobie nawzajem.

Dodaj komentarz