Posadzki z fibrobetonu

Beton kompozytowy – fibrobeton

Fibrobeton, który zaliczany jest do betonów specjalnych, posiada zbrojenie strukturalne w postaci krótkich włókien zbrojeniowych. Włókna te mogą być wykonane z różnych materiałów – stal, tworzywo sztuczne, szkło. Takie włókna zbrojeniowe nazywa się zbrojeniem rozproszonym. Fibrobeton, dzięki swojemu składowi, wyróżnia się większą wytrzymałością na ściskanie, ścinanie oraz na rozciąganie przy zginaniu w stosunku do betonu zwykłego. Ponadto posiada zwiększoną odporność zmęczeniową oraz udarność. W takim betonie trudniej powstają rysy i pęknięcia.

Posadzki – najczęściej wykonywanym elementem z fibrobetonu

Od momentu powstania fibrobetonu, jest on najczęściej wykorzystywany do wykonywania posadzek narażonych na duże obciążenia. Są to głównie posadzki przemysłowe oraz w posadzki obiektach handlowych. Fibrobeton świetnie sprawdza się do wykonywania posadzek bezspoinowych. W posadzkach tych wykonuje się tylko dylatacje konstrukcyjne, natomiast nie ma potrzeby wykonywania dylatacji ciętych – przeciwskurczowych i termicznych. Dylatacje te są kompensowane przez zbrojenie rozproszone w postaci stalowych włókien.

Zalety posadzek bezspoinowych

Jedną z zalet stosowania betonu ze zbrojeniem rozproszonym do wykonywania posadzek, jest zmniejszenie ich grubości. Wynika to z faktu wyeliminowania dylatacji nacinanych. W posadzkach tradycyjnych, największe naprężenia występują od obciążeń przyłożonych właśnie w sąsiedztwie takich dylatacji. Likwidując je, eliminujemy te naprężenia, dzięki czemu zmniejszamy grubość płyty, a tym samym ilość zużywanej stali oraz betonu. Ponadto likwidując dylatacje nacinane, niezachodni efekt „klawiszowania” posadzki.

Zbrojenie rozproszone

Zbrojenie rozproszone w postaci stalowych włókien, zastępuje siatki zbrojeniowe. Dostępne są różne rodzaje włókien – różnią się długością, średnicą, kształtem oraz wytrzymałością stali na rozciąganie. Najczęściej stosowane są włókna w postaci krótkich drucików o długości 5 – 6 cm i średnicy 0,62 – 1 mm. Druciki te mają wyprofilowane końce.
Na rynku dostępne są także włókna stalowe klejone w pasma
oraz włókna powlekane cynkiem. Zaletą tych pierwszych jest fakt, że włókna nie zbijają się w kule tzw. „jeże”. W przypadku gdy taki „jeż” powstanie, należy go wyjąć z posadzki a to z kolei powoduje jej miejscowe osłabienie, gdyż brakuje w tym miejscu zbrojenia. Drugi rodzaj włókien eliminuje powstawanie rdzawych przebarwień.
Jak już wyżej wspomniano, włókna stalowe polepszają właściwości betonu. Najważniejszy jest fakt, że zbrojenie rozproszone hamuje powstawanie i rozwój rys. Należy jednak pamiętać, że zbrojenie rozproszone nie zastąpi zbrojenia posadzki w miejscach krytycznych. Miejsca te to słupy, naroża, doki, czyli wszędzie tam, gdzie posadzka ma tendecje do pękania.

Fibrobeton a powstawanie rys na posadzce

Zastosowanie fibrobetonu nie daje stuprocentowej pewności, że w danej posadzce nie powstaną rysy. Aby ograniczyć ich powstawanie do minimum, należy ściśle przestrzegać zasad wykonywania fibrobetonu, a sama posadzka powinna być zaprojektowana przez inżyniera, który dobierze klasę betonu oraz rodzaj i ilość włókien. Jednak mimo to rysy mogą się pojawić. Należy jednak pamiętać, że rysy w granicach 0,3 – 0,5 mm są dopuszczalne i nie pogarszają jakości posadzki. Pojawianie się na powierzchni posadzki rys włoskowatych jest zjawiskiem powszechnym. Rysy te powstają w wyniku nierównomiernego skurczu betonu przy powierzchni posadzki w stosunku do pozostałej jej części. Takie zarysowania mają jedynie
wpływ na estetykę posadzki, dlatego też można je pokryć żywicą lub pomalować aby nie były widoczne.

Dodaj komentarz