Place zabaw wczoraj i dziś – czym się różnią?

Place zabaw to świetne miejsce, w którym maluchy mogą przebywać na świeżym powietrzu, a także poznawać nowe miejsca. Współcześnie jednak place zabaw, z których mogą korzystać najmłodsi są bardzo kolorowe i w dodatku niezwykle atrakcyjnie wizualnie. Dowiedz się, w czym może to pomóc.

Różnorodność vs. stagnacja…

Kiedyś place zabaw nie były tak kolorowe jak obecnie. Były do siebie bardzo podobne i niewiele się różniły. Zabawa w takich miejscach była zupełnie inna niż obecnie. Już same urządzenia, z których korzystały maluchy były dużo mniej zróżnicowane. Huśtawki były jednokolorowe, a do tego na większości placów zabaw stały dokładnie te same sprzęty. Dzieci oprócz huśtawek miały do dyspozycji najczęściej karuzele i ślizgawki. Gdzieniegdzie pojawiały się jeszcze inne urządzenia, ale było ich zdecydowanie mniej i należały do rzadkości. Dziś jest już zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim, są to kolorowe place zabaw i znacznie bardziej zróżnicowane niż obecnie. Każdy plac zabaw wygląda nieco inaczej i znacznie różni się od innych, pomimo, że często są one produkowane na szeroką skalę. Sprzęty, jakie dzieci mają do dyspozycji są zdecydowanie bardziej różnorodne niż to bywało kiedyś. Wielu rodziców, którzy idą z maluchami w takie miejsce z nostalgią wspominają czasy, w których oni sami byli mali. Wtedy jak chcieli ćwiczyć zręczność korzystali trzepaka przed domem. Dziś ich dzieci mają do dyspozycji ścianki wspinaczkowe, a także różnego typu przeplotnie i piramidy liniowe. Dzięki nim mogą ćwiczyć swoją koordynację, a do tego doskonale się czuć. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. Warto dostarczać maluchom tego typu bodźców, bo place zabaw wpływają na rozwój maluchów i to praktycznie pod każdym względem: od intelektu przez umiejętności społeczne, a w końcu koordynację ruchową.

Materiał wykonania

Różnica w placach zabaw, które tworzono kiedyś i dziś jest także związana z tworzywem. W czasach głębokiej komuny place zabaw były wykonywane głównie z metalu, który pokrywano toksyczna farbą. O preparatach ekologicznych raczej nie słyszano. Obecnie jest inaczej. Place zabaw wykonuje się z różnych materiałów: tworzywa sztucznego, metalu, drewna. Zabawa w takich miejscach to prawdziwa frajda dla maluchów. Co więcej, place zabaw są wyprodukowane z ekotworzyw, które zawierają niski współczynnik szkodliwych toksyn, a dzieci mogą się na nich bez oporów bawić. To jednak nie wszystko na co należy zwrócić uwagę. Również jakość sprzętów na placach zabaw jest bardzo wysoka. Urządzenia nie niszczą się, stale dobrze się prezentują, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Dodaj komentarz