Nocny ból zęba – leczenie kanałowe Tychy

Wstałeś w nocy, gdyż musiałeś iść po tabletkę przeciwbólową. Pozwoliła Ci ona zasnąć do rana. Niestety, tak nie rozwiąże się problemu bolącego zęba. Konieczna jest wizyta u stomatologa.

Opcje leczenia

Jeśli stan zapalny nie jest jeszcze zbyt zaawansowany, może skończyć się na przeleczeniu próchnicy głębokiej. Jeśli jednak obejmuje już miazgę zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe Tychy. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie skończy się na jednym terminie. Najpierw lekarz musi opanować stan ostry przez włożenie lekarstwa, zwłaszcza, że przyszedłeś z nagłym przypadkiem a nie na wcześniej umówioną wizytę. Nie ma powodu, żeby obawiać się tego leczenia, mimo, że krążą o nim historie wzięte prosto z dreszczowca. Lekarz zazwyczaj najpierw wykonuje znieczulenie, by bezboleśnie usunąć nerw. Następnie przy użyciu specjalnego systemu igieł i pilniczków czyści ścianki kanałów i równocześnie wielokrotnie je płucze. Narzędzia mogą być ręczne lub maszynowe, wszystko zależy raczej od preferencji lekarza. Najważniejszy jest bowiem efekt końcowy przeprowadzonego leczenia, a nie jak tego dokonano. W międzyczasie konieczne będzie dokonanie pomiaru długości kanałów, co można zrobić specjalnym do tego celu urządzeniem lub przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego.

Co dalej?

Gdy kanały są odpowiednio przygotowane i osuszone, lekarz przystąpi do wypełnienia ich specjalną masą o nazwie gutaperka. Można to robić albo „na zimno”, upychając po prostu sztyfty gutaperkowe obok siebie lub „na ciepło”, przy pomocy specjalnego przyrządu, który te sztyfty ogrzeje. Na koniec zostanie wykonane wypełnienie z materiału kompozytowego. Podczas wizyty „bólowej” zazwyczaj o tym się nie myśli, ale przy kolejnej wizycie dobrze jest poprosić o kosztorys, gdyż może się okazać, że rachunek końcowy będzie dla nas wielkim zaskoczeniem. Najlepiej, gdy lekarz wyjaśni nam etapy, jakie wykonywane są, gdy zostaje rozpoczęte leczenie kanałowe Tychy, i przedstawi ewentualne alternatywy do stosowanych metod. Jeśli chodzi o alternatywę do takiego leczenia, to nie ma ich zbyt dużo: resekcja wierzchołka korzenia lub usunięcie zęba.

One Comment

Dodaj komentarz