Niegdysiejsze mieszkania w porównaniu do obecnych

Czy ktokolwiek z nas jeszcze jest w stanie pamiętać jak potrafiły w dawnych czasach wyglądać mieszkania przeciętnych Polaków? Na przestrzeni kilkunastu lar świetnie można zaobserwować jak bardzo zmieniły się preferencje naszych rodaków co do wystroju wnętrz i projektowania układu pomieszczeń.

Czym więc w największym stopniu różniły się domostwa typowego Kowalskiego w latach 80-tych oraz 90-tych od tych dzisiejszych, często niezwykle bardzo nowoczesnych i wystylizowanych pomieszczeń wyposażonych w nowatorskie akcesoria do domu i z mnóstwem elektroniki.

Kiedyś nasze mieszkania były przede wszystkim o wiele mniej przestronne i wygodne od tych dzisiejszych. Nie chodzi tu jednak wcale tylko o ich metraż czy też liczbę pokoi, a w większym stopniu o sposób zagospodarowania przestrzeni jeśli chodzi o na przykład meble czy choćby wyposażenie AGD oraz RTV albo oświetlenie w formie żyrandoli klasycznych i salonowych.

Same pokoje były utrzymywane w raczej ciemnych tonacjach, na ścianach niezwykle często stosowanym rozwiązaniem była drewniana boazeria, która optycznie dodatkowo bardzo pomniejszała i tak przecież niewielkie pomieszczenia. Mebli było niesamowicie dużo, a także były sporych rozmiarów. Niezwykła popularnością cieszyły się również olbrzymie meblościanki, które były w stanie pokrywać praktycznie całą szerokość i wysokość ściany. Na środku pokojów bardzo często drogę zagradzały sporych rozmiarów stoły oraz krzesła, a nad nimi dumnie wisiały ogromne szklane żyrandole do salonu. Często wstawiano do salonów ławy, łóżka za dnia pełniące funkcje kanap oraz fotele.

Dzisiejsze mieszkania są zdecydowanie bardziej jasne i przestronne w swojej formie. Jest bardzo dużo światła słonecznego dzięki ożyrandolgromnym oknom na których nie ma już ciężkich firan i zasłon. Raczej preferuje się żaluzje lub innego rodzaju zasłonki, a żyrandole używane są tylko w salonach przeznaczonych do organizowania dużych spotkań. Meble są lekkie, nie zajmują dużo miejsca i jest ich znacznie mniej. Stoły raczej umieszcza się albo w kuchni albo w jadalni. Dzięki temu salon zyskuje na wolnej przestrzeni.

Kolory ścian, w przeciwieństwie do minionych lat, są dość jaskrawe, żywe i odważne. Bardzo często widuje się pokrycia niebieskie, czerwone, fioletowe czy różnego rodzaju kolorowe i intrygujące w wyglądzie tapety. Dość spora zmiana w porównaniu do mieszkań sprzed 20-stu lat, gdzie rzadko spotykało się coś bardziej wymyślnego niż kolor pastelowe, biały, kremowy albo beżowy. Stawiano w kwestii kolorystyki raczej na dużą zachowawczość niż na specjalną ekstrawagancję.

To samo można powiedzieć jeśli mówimy o wszelkich dodatkach do wystroju i niewielkich drobiazgach do wystroju. Na przykład LampyKemar – żyrandole do salonu dzisiaj raczej są zdecydowanie bardziej minimalistyczne niż eleganckie i skomplikowane szklane dzieła sztuki kiedyś. Kiedyś mieszkania były z reguły zawalone przeróżnymi małymi elementami wystroju, pamiątkami rodzinnymi i innymi mało ciekawymi rzeczami.

Obecnie młodzi ludzie stawiają raczej nie na ilość, a na jakość małych obiektów w mieszkaniach. Obrazy są lekkie, dość odważne, pełne kolorów, i muszą być dopasowane do reszty otoczenia. Designerskie oświetlenie często podkreśla to co znajduje się na półkach na których stoją egzotyczne figurki z dalekich podróży, kadzidła albo rośliny czy rozmaite urządzenia elektroniczne. Praktycznie odeszło się od dywanów na rzecz wykładzin czy zwykłego odsłoniętego parkietu.

Dodaj komentarz