Jaki powinien być idealny podjazd do garażu?

Podjazd do garażu jest bardzo ważny, bo to wizytówka domu. Inwestycja powinna być przemyślana, by służyła przez wiele lat i była odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Zadbaj o dobre podłoże

Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono solidnie wykonane, by opady deszczu nie wpłynęły na osuwanie i pękanie kostek brukowych. Materiał na podbudowę musi mieć co najmniej 6 cm. Jego grubość zależy od obciążenia. Zazwyczaj stosuje się piasek, piasek mieszany ze żwirem, grys – czyli materiały odporne na przesiąkanie wody. Powierzchnia musi być odpowiednio wyrównana i utwardzona. Najlepiej, by zajęła się tym specjalistyczna firma. Czasem warto więcej dopłacić, ale mieć pewność, że wszystko będzie zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną. Podłoże będzie proste i odpowiednio postawione. Bez doświadczenia nie należy się samemu za to zabierać. Nawet najlepsze poradniki nie spowodują, że przygotowana nawierzchnia będzie zrealizowana prawidłowo. Każdy uczy się na błędach, a popełnianie ich na własnej działce mija się z celem. Co z tego, że uda się nam zaoszczędzić skoro już po kilku miesiącach podjazd do garażu będzie się zapadał, a położona kostka zacznie pękać. Żeby oszczędzić sobie stresów, lepiej zlecić usługę specjalistycznej firmie, która będzie wiedziała jak się za to zabrać. Na tym etapie nie można zapomnieć o odpływie na wodę. Dopiero na tak przygotowanej podbudowie można zacząć układać kostki.

Z czego można zrobić podjazd do garażu?

Są różne materiały stosowane do budowy podjazdu. Najpopularniejszym i najtańszym jest bruk. Znajduje on wielu zwolenników głównie ze względu na swoją cenę. Na rynku jest cała paleta kolorów i kształtów co znacznie ułatwia wybór. Podjazd do garażu powinien się komponować z resztą domu. Należy to uwzględnić już na etapie projektu. Kostka brukowa jest uniwersalna. Pozwala na układanie dowolnych wzorów i kolorów, a teren przed domem może robić naprawdę ogromne wrażenie. Niestety, w porównaniu z innymi materiałami, bruk szybciej się zużywa. Warto dodać, że technika budowlana bardzo szybko się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie specjalnych środków do impregnacji, które nie tylko ochronią nawierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również ułatwiają czyszczenie i utrudniają wzrost chwastów. Znacznie trwalszy jest podjazd do garażu ze skała magmowych lub kwarcytu, które są odporne na ściskanie, ścieranie i szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Wytrzymują znacznie dłużej bez konieczności impregnacji. Kostki kamienne są naturalne co sprawia, że pomimo upływu lat wciąż dobrze wyglądają. Ich zaletą, a dla niektórych wadą, jest to, że nie są identyczne i jednobarwne. Nie mają dokładnie takiej samej struktury i wyglądają bardzo naturalnie. Wielu inwestorów decyduje się na kostki betonowe, które nie są jednak tak wytrzymałe jak kamienne, ale z powodzeniem mogą je imitować. Jeśli będzie się o nie dbać, mogą dobrze wyglądać przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz