Jak dobrać baterie łazienkowe i inne elementy, by z łazienki swobodnie korzystały dzieci?

Zanim dziecko nauczy się korzystać z łazienki, musi minąć sporo czasu. Warto spróbować stworzyć mu odpowiednie warunki, by bez obaw mogło zażywać kąpieli. Na co zwracać uwagę, urządzając to pomieszczenie?

Zamień obowiązek w przyjemność

Żeby nauczyć malucha dbania o higienę już we wczesnych latach, trzeba zwrócić dużą uwagę na to, by zabiegi pielęgnacyjne nie kojarzyły mu się z czymś przykrym, a wręcz przeciwnie. Dziecko musi samo chcieć się wykąpać. Co zrobić, by czas spędzony w łazience był przyjemny? Ważna jest sama aranżacja tego pomieszczenia. Jeśli ma z niego korzystać maluch, dobrze jest wprowadzić kolorowe elementy. Nawet pojedyncze dekorki w kafelkach mogą uczynić miejsce bardziej przyjaznym. Do tego warto zadbać o to, by w miarę możliwości, akcesoria w łazience były zawieszone na odpowiedniej wysokości, by pociecha mogła swobodnie odkręcić kran. Baterie łazienkowe nie mogą być zbyt wysoko zainstalowane, ale jednocześnie nie powinny przeszkadzać dorosłym. Trzeba wypośrodkować przestrzeń i dostosować ją do potrzeb zarówno tych starszych, jak i młodszych użytkowników. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie zabawek dziecięcych i innych gadżetów, które umilą czas spędzany w łazience.

Zadbaj o systematyczność

Żeby wyrobić potrzebne nawyki, trzeba przede wszystkim postarać się, by wszystko odbywało się o takich samych porach. To jedyny sposób na nauczenie malucha przestrzegania podstawowych zasad. Kiedy będzie wiedziało, że o danej godzinie idzie zjeść kolację, a potem jest już pora na kąpiel to po jakimś czasie stanie się to rutyną. Co więcej dziecko samo będzie się upominało, by tak postępować. To bardzo pomaga w kształtowaniu nawyków. To, czego maleństwo nauczy się teraz, będzie powielało w późniejszym życiu. Aby więc wykształcić u malucha podstawowe zasady dbania o higienę, należy wyrobić w nim odpowiednie nawyki i stworzyć sprzyjające warunki.

Łazienka powinna być funkcjonalna

Przy urządzaniu każdego pomieszczenia, a już łazienki przede wszystkim, należy zadbać o funkcjonalność. Potrzebne rzeczy powinno się ułożyć w odpowiednim porządku, by używać ich bez większych obaw. Również sprzęt i akcesoria muszą być łatwe w obsłudze – szczególnie, jeśli korzysta z nich także maluch. Produkowane obecnie baterie łazienkowe są bardzo funkcjonalne, a żeby je odkręcić nie potrzeba wcale dużo siły. Wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać dodatki do łazienki. Muszą się one komponować z resztą pomieszczenia, a poza tym powinny być wygodne w korzystaniu. Warto zatroszczyć się, by wszystkie rzeczy były przechowywane w odpowiednich warunkach. Nie chodzi tu tylko o to, by mieć do nich łatwy dostęp, ale by odpowiednio je zabezpieczyć przed dziećmi. Jeśli przechowujemy proszek lub inne żrące substancje, zabezpieczmy je, by maluchy nie mogły ich tak łatwo otworzyć. Powinny być one również schowane w zakamarkach szafy. Urządzanie łazienki dla całej rodziny nie jest proste. Musi to być miejsce z pomysłem, ale równocześnie spełniać walory użytkowe.

Dodaj komentarz