Głos, który ma znaczenie. Budżet obywatelski programem liczącym się z Twoim zdaniem

Choć w naszym kraju jest demokracja, to wciąż jest wiele kwestii, na które nie mamy wpływu. Na szczęście, są takie inicjatywy, jak budżet obywatelski, w którym Twój głos ma znaczenie.

Twój głos ma znaczenie

Demokracja przez wielu nazywana jest ustrojem najlepszym z możliwych, póki ktoś nie wymyśli czegoś lepszego. Nie każdemu podobają się szczegóły związane z funkcjonowaniem tego ustroju. Niemniej jednak póki co naprawdę wydaje się on być najmniej obciążony wadami. To właśnie w demokracji każdy obywatel ma głos. Przynajmniej teoretycznie. I przynajmniej do tej pory nie wymyślono nic bardziej skutecznego. To właśnie demokracja jest powszechnym rozwiązaniem w kręgu cywilizacji zachodniej. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu krajach zaliczanych do tej grupy może ona przyjmować nieco odmienne formy. Poza tym wyróżnić dają się różne poziomy działań w ramach demokracji. Przykładowo za oceanem bardzo prężnie działają grupy lokalne i regionalne. W Polsce wciąż nie jest to model powszechny, ale z biegiem lat coraz częściej widać przejawy mobilizowania się społeczeństwa obywatelskiego. Chętniej podejmowane są również inicjatywy na szczeblu regionalnym. Bardzo dobrym przykładem jest tu budżet obywatelski. Dzięki niemu każdy mieszkaniec danej gminy ma prawo głosu w sprawie wydatków samorządowych. Może również wziąć udział w dyskusji, a w ramach osiągania kompromisu organizowane są debaty i konsultacje.

Władza powinna opierać się na dialogu

Efektywnie zarządzane państwo powinno stawiać na realny kontakt z obywatelami. Władza zdecydowanie zbyt często funkcjonuje w oderwaniu od życia zwykłych ludzi. Nie chodzi wyłącznie o budżet obywatelski. Zarządzanie na każdym szczeblu powinno opierać się na dialogu. Obywatele powinni móc wypowiadać się w jak największej liczbie spraw. Nawet jeżeli politykom nie spodoba się to co mówią, i tak nie powinni odbierać ludziom prawa zabierania głosu. Pierwszym polem do wprowadzania pozytywnych zmian w tym zakresie powinno być właśnie zreformowanie działania lokalnych struktur władzy. Powinny one uwzględniać jak najwięcej debat i konsultacji ze społeczeństwem. Politykom natomiast należy przypominać, że nie tylko przed wyborami powinni zabiegać o poparcie wyborców. Ich przekaz zawsze musi być słyszany.

One Comment

Dodaj komentarz